Garść praktycznych wskazówek dla podróżujących samolotem

1.Podczas rezerwacji biletu nie zapomnij poinformować linii lotniczych o szczególnych potrzebach. Powiedz swojemu przewoźnikowi o tym, że potrzebna jest asysta dla niepełnoletnich dzieci, które podróżują samotnie bądź osób niepełnosprawnych. Musisz także poinformować o chęci zabrania ze sobą leków lub sprzętu pomocniczego, do którego zalicza się na przykład wózek inwalidzki.

2.Sprawdź jaki status ma lot. Zanim przyjedziesz na lotnisko skontaktuj się z przewoźnikiem i potwierdź informacje o locie. Sprawdź także jego status.

3.Nie zapomnij naładować baterii w sprzęcie elektronicznym. Jeżeli zabierasz ze sobą telefon komórkowy bądź laptop, nie zapomnij o naładowaniu baterii. Ze sprzętu elektronicznego można bez przeszkód korzystać na terenie lotnisko. Już jednak w samolocie – podczas startu oraz lądowania – jest to zabronione. W niektórych liniach lotniczych telefon komórkowy musi pozostać wyłączony przez cały czas trwania lotu.

4.Pakując się, zachowaj rozsądek. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby przestrzegać wszystkich reguł dotyczących bagażu podręcznego. Płyny, aerozole oraz żele, które mają pojemność do stu mililitrów należy umieścić w przezroczystej i zrobionej z plastiku torebce, której pojemność musi wynosić jeden litr. Każdy pasażer może mieć ze sobą tylko jedną torebkę. Wszelkie lekarstwa, które są potrzebne w czasie podróży, mleko dla małych dzieci czy insulina muszą zostać zgłoszone podczas kontroli. Bagaż podręczny musi zostać oznakowany oraz zarejestrowany przywieszą, na której znajduje się Twoje imię, nazwisko, adres oraz numer telefonu. Pamiętaj, że niektórych przedmiotów nie można w ogóle przewozić. Sprawdź co się do nich zalicza.

5.Postaw na wygodny strój. Najlepiej ubrać się luźno oraz wygodnie. Aby maksymalnie skrócić i ułatwić kontrolę bezpieczeństwa, zaleca się umieszczenie wszystkich metalowych przedmiotów, butów oraz okrycia wierzchniego w specjalnym koszyku, który zauważysz przed punktem kontroli bezpieczeństwa. Nie zapominaj, że przedmioty zrobione z metalu mogą aktywować wykrywacze metalu.

dokumenty wymagane na lotnisku6.Nie zapomnij o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości, a także dokumentów podróżnych. Zanim wyjedziesz na lotnisko dokładnie sprawdź, czy masz ze sobą dowód osobisty lub paszport, wizę, jeśli jest konieczność jej posiadania, bilet, a także kartę pokładową. Warto sprawdzić jakie dodatkowe dokumenty są wymagane.

7.Dojazd na lotnisko.  Podczas planowania przyjazdu na lotnisko Krakow Airport zapoznaj się z planem samego lotniska oraz planem terminalu. Unikniesz pośpiechu, jeśli na lotnisku zjawisz się na mniej więcej dwie godziny przed zaplanowanym odlotem. Dowiedz się ile wynoszą opłaty parkingowe.