Jak podróżować samolotem z dzieckiem?

Przygotowując się do podróży samolotem w towarzystwie malucha warto mieć na uwadze to, że wszystkie kwestie z nią związane są regulowane przez przepisy linii lotniczych. Tam właśnie znajdują się informacje na temat ewentualnych ograniczeń wiekowych, wymaganych dokumentów oraz opłat, wskazane jest więc możliwe jak najbardziej szczegółowe zapoznanie się z nimi.

Co do zasady, zarówno niemowlęta, jak i dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia nie otrzymują własnego miejsca w samolocie, a tym samym ich podróż odbywa się na kolanach rodziców. Jeśli mamy do czynienia z tanimi liniami, musimy też liczyć się z tym, że mówimy o podróżnych, którym nie przysługuje prawo do bagażu czy to kabinowego, czy to podręcznego, choć w tym wypadku wielu przewoźników ma swoje własne wytyczne w tym zakresie. Starsze dzieci maja już swoje siedzenia, co do zasady jednak podróżują pod opieką dorosłych. Oczywiście, istnieje też możliwość skorzystania ze specjalnej asysty, w takim przypadku więc to personel pokładowy otacza szczególna opieką małego podróżnego.

Opieka obejmuje zazwyczaj okres zaczynający się w chwili odprawy i kontroli bezpieczeństwa i kończy się na lotnisku docelowym, gdy dziecko zostaje przekazane osobie, która na nie oczekuje. Linie lotnicze same decydują też, jaki jest minimalny wiek dziecka, które może podróżować bez opieki osoby dorosłej. Nawet w takiej sytuacji młody podróżny powinien jednak posiadać pisemną zgodę na odbycie lotu. Tradycyjni przewodnicy są znani z tego, że w swojej ofercie mają zniżki dla rodziców podróżujących w towarzystwie dzieci. Dzieci nie są też na ogół dyskryminowane podczas programów lojalnościowych. Choć zasady, w oparciu o które na pokład samolotu zabiera się płyny są dość restrykcyjne, rodzice mogą liczyć na pewne ułatwienia.

dziecko w samolocie - zasadyMuszą jednak liczyć się z tym, że również oni zostaną poddani starannej kontroli. Do samolotu można też zabrać wózek dziecięcy. Ten uzyskuje oznakowanie takie samo jak bagaż i podczas podróży znajduje się w luku bagażowym. W wielu portach lotniczych, w tym między innymi na lotnisku we Wrocławiu, możemy spotkać odpowiednio wyposażone pokoje przeznaczone dla rodziców, którzy zabierają w podróż małych pasażerów. W kameralnych warunkach można w nich dokonać podstawowych zabiegów higienicznych. Co więcej, z kącikami dla dzieci mamy do czynienia również w hali odlotów. Tu szczególnie atrakcyjna jest możliwość przyglądania się płycie lotniska, która potrafi zaabsorbować dziecko na długie minuty. W samolocie szczególnie meczący potrafi być moment startu i lądowania, dziecko powinno mieć więc wówczas coś do picia i ssania.