Pociągiem na lotnisko, czyli linia z Krakowa do Balic już ruszyła

PKP Polskim Liniowym Kolejom udało się uzyskać pozwolenie, na mocy którego możliwe było użytkowanie linii kolejowej prowadzącej z Krakowa do Balic. Pozwolenie wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Co to oznaczało? Na mocy pozwolenia od 15 września zostały wprowadzone na linię pociągi. Wszystko oczywiście zgodnie z obowiązującymi wymogami, a także procedurą bezpieczeństwa. Kiedy przygotowania po stronie przewoźnika dobiegły końca, uruchomiony został rozkład jazdy obowiązujący na trasie Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Pozwolenie na użytkowanie wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Pozwoliło to na wprowadzenie od 15 września na linię pociągów, co odbyło się zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

Zakończenie przygotowań sprawiło,że na trasie Kraków Główny – Kraków Lotnisko uruchomiono rozkładowe jazdy. Modernizacja linii Kraków – Balice sprawiła, że pociągi mogą dojeżdżać bezpośrednio do samego terminalu lotniska. Wybudowano również trzy nowe przystanki: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki oraz Kraków Olszanica. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych. Wyposażono je także w wiaty, ławki, system informacji pasażerskiej oraz oświetlenie.

bezpośredni dojazd pociągiem na lotnisko BaliceZmodernizowano również przystanek Kraków Łobzów. PKP PLK to zarządca infrastruktury kolejowej na terenie naszego kraju. Odpowiada między innymi za układanie rozkładów jazdy dla pociągów o charakterze pasażerskim, przewożących towary oraz mających charakter specjalny. PKP PLK bierze również odpowiedzialność za bezpieczeństwo, a także utrzymanie całej infrastruktury kolejowej. Odpowiada także za ruch pociągów. W naszym kraju znajduje się obecnie przeszło osiemnaście tysięcy linii kolejowych. Spółka dba o to, aby wszystkie utrzymane były w należytym stanie i nie stanowiły żadnego zagrożenia.