Lotnisko w Balicach- kolejny terminal i połączenie kolejowe.

Na lotnisku w Balicach został oddany do dyspozycji pasażerów kolejny terminal, co umożliwia szybszą i sprawniejszą obsługę. Także dojazd do lotniska został usprawniony, ponieważ można już dostać się na lotnisko specjalnym pociągiem, który rusza z centrum Krakowa.

Wszystko to stało się możliwe poprzez zorganizowaną i pełną współpracę pomiędzy kilkoma instytucjami odpowiadającymi za transport na terenie kraju, co mocno w swoich wypowiedziach podkreśla pani Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. Nowy terminal pozwala na obsługę nawet 8 mln pasażerów rocznie. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 368,88 mln zł, zrealizowana została przez włoską firmę Astaldi S.p.a., i objęła m.in. budowę nowej części przylotowej z 3 karuzelami bagażowymi, 11 poczekalni odlotowych wraz z zapleczem gastronomicznym i komercyjnym, oraz poczekalnię dla osób oczekujących na przylatujących pasażerów.

Zakończyły się także prace nad modernizacją starej hali przylotów oraz przebudowa dotychczasowej części odlotowej. Terminal po wszystkich pracach budowlanych ma obecnie 56 tys. m.kw. powierzchni i tworzy jednolitą strukturę spajającą wszystkie elementy starej i nowej części. Powstał nowy front terminalu w formie pryzmatu, nowa strefa odpraw biletowo – bagażowa, gdzie mamy do dyspozycji 34 stanowiska do odprawy check-in i stanowisko do odprawy bagażu z niestandardowym gabarytem. Dla wygody pasażerów powstała także nowa sala odbioru bagażu zarejestrowanego, a na poziomie 1 piętra została zorganizowana strefa kontroli bezpieczeństwa pasażerów z bagażem podręcznym, które ma 18 wyjść, w tym 3 mają poczekalnie z przejściami nadziemnymi połączone z wieżami przyrękawowymi. Cała struktura połączona jest wewnętrznymi ciągami komunikacyjnymi, jasno opisanymi i dostępnymi także dla osób niepełnosprawnych.

dojazd do hotelu blisko lotniskaPowstało kilka nowych pasów wokół lotniska, które znacznie usprawniły ruch pomiędzy terminalem a parkingami, hotelem i stacją kolejową. Ciekawym rozwiązaniem jest kładka naziemna, łącząca poziom pierwszego piętra terminalu z garażem wielopoziomowym i innymi ważnymi punktami. Sprawnie działa już także połączenie kolejowe na linii Kraków – Kraków Airport, gdzie pociągi Kolei Małopolskich kursują co pół godziny, a cały przejazd trwa zaledwie 18 min. Modernizacja linii polegała na dobudowie drugiego toru na trasie Kraków Mydlniki – Kraków Balice i przedłużeniu całego odcinka o ok. 500m, tak by umożliwić podjazd do głównego terminala na lotnisku. Linię w całości obsługuje 39 pociągów, a część kursować będzie aż do stacji Wieliczka Kopalnia. Jest to w tym momencie najbardziej optymalne rozwiązanie komunikacyjne dla pasażerów, których z roku na rok przybywa.