O zmianach na lotnisku w Krakowie

Położone w podkrakowskich Balicach lotnisko przeżyło w minionym roku gigantyczną zmianę. Do dyspozycji pasażerów korzystających z Kraków Airport 28 września 2015 roku został oddany nowy terminal.

Dodatkowo uruchomiona została zmodernizowana linia kolejowa, dowożąca pasażerów z Krakowa do Balic oraz w kierunku odwrotnym. W nowo otwartym terminalu znalazło się miejsce dla hali przylotów wszystkich samolotów startujących i przylatujących do Balic. Terminal pomieścił także poczekalnie dla odlatujących oraz punkty kontroli bezpieczeństwa. Z nowej infrastruktury mieli możliwości skorzystania jako pierwsi pasażerowie, którzy zdecydowali się tego dnia odlecieć do Brukseli. Samolot ten wystartował zgodnie z planem, czyli o 5:40. Kolejnymi pasażerami były osoby podróżujące z Warszawy i z Brukseli.

Pasażerowie, wylatujący, którzy posiadali bagaż rejestrowany w pierwszej kolejności musieli udać się do starej części terminalu, gdyż właśnie tam odbywała się odprawa biletowo-bagażowa. Dopiero po odbyciu odprawy mogli się udać do nowo otwartego terminalu. Podróżni, którzy podróżowali z bagażem podręcznym mogli od razu skierować się do nowego obiektu. Zanim nastąpiło uroczyste otwarcie nowego terminalu do lotniska dotarł pociąg Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Stacja początkowo SKA mieści się w Krakowie na dworcu głównym. Po modernizacji torów udało się połączyć stację dworca głównego w Krakowie z Wieliczką. Stacja pośrednia tego połączenia to Kraków Lotnisko. Pasażerowie bardzo chwalą nie tylko nowe połączenie z lotniskiem, ale także znacznie niższą cenę biletów. Pierwsze kolejowe połączenie pomiędzy krakowskim dworcem głównym a lotniskiem w Balicach zostało otwarte w 2006 roku.

łatwy dojazd na lotnisko BaliceDzięki zmodernizowaniu torów kolejowych łączących Kraków i Balice udało się zastąpić kursujące do września 2015 roku szynobusy spalinowe pociągami elektrycznymi. Zmodernizowano nie tylko tory, ale także przystanki dostosowując je do wymagań osób niepełnosprawnych ruchowo. Część funduszy na modernizację otrzymano z Unii Europejskiej. Pieniądze pochodziły ze środków Funduszu Spójności, który jest częścią Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Bez wątpienia bez dotacji nie udałoby się zrealizować tak szeroko zakrojonych prac. To właśnie dzięki unijnej dotacji możliwe było wykonanie tak ogromnej zmiany w podkrakowskich Balicach, co spotkało się z ogromnym zadowoleniem pasażerów korzystających z tego lotniska.