Kilka słów o lotnisku w podkrakowskich Balicach

Wśród portów regionalnych na terenie Polski Kraków Airport należy do największych. Lotnisko obsługuje region położony w Polsce południowo-wschodniej. Port oddalony jest o 11 kilometrów od stolicy regionu, Krakowa. Historia lotniska cywilnego sięga 1964 roku.

Wtedy z terenów zarządzanych przez wojsko wyłączono dziesięć hektarów, na których zamierzano utworzyć lotnisko cywilne. Władze wojskowe wydały także stosowne zezwolenia, dzięki którym możliwe stało się wykorzystanie należących do armii urządzeń stanowiących niezbędne wyposażenie lotniska. Pierwszy rejsowy samolot należący do PLL LOT wylądował na lotnisku w Balicach 29 lutego 1964 roku. Powierzchnia całego lotniska zajmuje 310 hektarów.

Jedynie 27,5 hektara znalazło się w rękach zarządu spółki Międzynarodowego Portu Lotniczego imienia Jana Pawła II. W części wojskowej lotniska stacjonuje 8 Baza Lotnictwa Transportowego. Część wojskowa nie jest zaliczana do ogólnej powierzchni. Lotnisko w Krakowie posiada nowoczesny sprzęt nawigacyjny składający się z radiolatarni DVOR i NDB oraz z systemu radiowego ILS, który wspiera lądowanie samolotów przy ograniczonej widoczności. Oba rodzaje radiolatarni zamontowano na osi pasa. Na kierunku 25 zainstalowano bardzo nowoczesny system świateł podejścia do lądowania. System ten to ALPA-ATA CAT II. Całość systemu wyposażona jest w lampy błyskowe.

lotnisko BaliceNa kierunku 07 zainstalowany został znacznie prostszy, ale nowoczesny system podejścia należący do systemu IDMAN. Z tego ostatniego systemu korzysta się w czasie nocnych startów i lądowań. Powierzchnia płyty lotniska zajmuje 90 000 metrów kwadratowych. Dzięki temu na płycie może jednocześnie stacjonować dziewiętnaście statków powietrznych zaliczonych do kodu C. Oznacza to, że na lotnisku w Balicach zmieści się dziewiętnaście Boeingów 737 lub taka sama ilość Airbus A 320. Nad bezpieczeństwem pasażerów i statków powietrznych czuwa Lotniskowa Straż Ratowniczo-Gaśnicza. Działa ona w oparciu o standardy, które zostały opracowane przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego, ICAO.